W jaki sposób dbać o skórzaną odzież motocyklową?

Stroje motocyklowe stanowią zawsze spory wydatek, warto więc, aby długo nam służyły i były niezawodne odpowiednio je konserwować. Skórzana odzież motocyklowa to podstawa szafy każdego motocyklisty. Chroni ona naszą skórę, dlatego warto dbać o nią, aby wytrzymała z nami jak najdłużej. Warto dbać o nasz skórzany kombinezon motocyklowy tak, aby skóra zachowała swój kolor, membrana się nie zniszczyła a nieprzyjemne zapachy zniknęły. Na rynku istnieje wiele środków, które pomogą Ci w praniu jak i impregnacji.

Pranie i czyszczenie skóry i tekstyliów

skórzana odzież motocyklowa

Każdy typ materiału wymaga różnych środków impregnacji. Czasami wystarczy wyczyszczenie szczoteczką i letnią wodą, jednak, gdy brud jest trudny do usunięcia a ubranie nieprzyjemnie pachnie warto zastosować specjalnych środków. Kiedy zdecydujesz się na pranie odzieży w pralce zrezygnuj z używania detergentów, ponieważ mogą one zatkać pory membran i zmniejszyć jej skuteczność.

Skórę licową i tekstylia można wyprać wraz z użyciem środka S100 a jego użycie jest banalnie proste. Środek S100 czyści również membranę i nie uszkadza jej struktury, przez co zachowuje swoje właściwości i jest odświeżona. Przed praniem należy pamiętać o wyjęciu z kurtki czy spodni protektorów. Skórę matową i błyszczącą łatwo wyczyścić sprayem S100 Leder-Reiniger, który usuwa plamy, brud. Nie niszczy on membran, ale przywraca ich oddychalność. Wystarczy rozpylić środek na szmatkę i przetrzeć nią skórę, warstwę należy później usunąć mokrą ścierką. Pierwszym etapem czyszczenia skórzanej odzieży motocyklowej jest jej nawilżenie. Wystarczy spsikać ją zwykłą wodą a za pomocą miękkiej gąbki rozprowadzamy mydło i oczyszczamy delikatnie zabrudzone powierzchnie. Kiedy kombinezon motocyklowy jest już czysty, trzeba przetrzeć go mokrym ręcznikiem oraz przejść do procesu konserwacji. Na pomocą miękkiej szmatki wmasowujemy olej do pielęgnacji skóry w powierzchnię kombinezonu. Następnie wieszamy strój na wieszaku z dala od promieni słonecznych czy źródeł światła- nadmiar oleju odparuje a reszta preparatu wniknie w głąb skóry i spowoduje, że stanie się ona miękka. Trzeba mieć na uwadze, że tłuszcze nie są najlepszym sposobem na konserwacji skóry, ponieważ mogą zblokować pory. Pamiętaj o jednym – konserwacje należy stosować w sposób umiarkowany, ale regularnie. Zdecydowanie łatwiej czyści się stroje tekstylne, jeżeli nie uda usunąć się zabrudzeń gąbką można włożyć strój do pralki i wyprać zgodnie z zaleceniami producenta.

Rękawice motocyklowe i buty motocyklowe należy czyścić tymi samymi środkami, co kurtki i spodnie – oczywiście w zależności od materiału, z jakiego są zrobione. Rękawice motocyklowe należy zabezpieczyć po wysuszeniu dlatego, że bardziej ulegają eksploatacji a dzięki warstwie ochronnej są wodoszczelne. Skórzane buty motocyklowe można czyścić za pomocą sprayów takich jak do kurtki. Czyścimy i szorujemy je szczoteczką a następnie zabezpieczamy zewnętrzną część. Wnętrze natomiast można wyczyścić pianką do prania poduszki w kasku.

Kaski motocyklowe należy czyścić miękką gąbką lub delikatnym ręcznikiem nasączonym wodą. Warto pamiętać o wlotach powietrze, ponieważ poprzez dostanie się do nich jakiegoś owada może skutkować do uszkodzenia mechanizmów lub ich blokowania. Podczas czyszczenia trzeba pamiętać o szybce. Wizjer jak samą skorupę należy wyczyścić wodą lub specjalnymi środkami, które są do tego przeznaczone. Kaski, które są niewyposażone w pin-lock posiadają po wewnętrznej stronie wizjera warstwę zapobiegającą parowaniu, gdy zdrapiesz ją lub zmyjesz mocnymi środkami chemicznymi będzie skutkowało parowaniem wizjera. Większość z kasków ma wyjmowane wnętrze, które można śmiało wyprać. Jeżeli chodzi o pranie, zalecamy pranie ręczne lub zastosowanie delikatnego programu. Oczywiście zakazane jest używanie mocnych środków piorących.

Impregnaty używane do odzieży motocyklowej

czyszczenie skórzanej kurtki motocyklowej

Po praniu i wysuszeniu należy wykonać bardzo ważną rzecz, czyli impregnację. Od tego jak długo ubrania motocyklowe wytrzymają zależy odpowiedni poziom ich ochrony. Impregnowanie skóry i tekstyliów odbywa się przy pomocy specjalnego środka impregnującego na powierzchni zewnętrznej odzieży. Wtedy uchroni przed przemakaniem, blaknięciem kolorów, promieniami UV, uchroni nas przed wychłodzeniem organizmu i przed zniszczeniem membran. Pielęgnowanie i impregnowanie ubrań motocyklowych jest niezbędne, aby zachować ich trwałość i czystość przez wiele sezonów. Wystarczy jednorazowe użycie odpowiedniego impregnatu, aby woda słabiej wnikała w strukturę materiału. Impregnat S100 jest w pełni bezpieczny i sprawia, że spryskana powierzchnia staje się kilkukrotnie bardziej odporna na deszcz niż ubranie pozbawione jakiejkolwiek warstwy preparatu. Środek nie pozostawia żadnych smug oraz plam, jego działanie będzie dopiero widoczne, gdy spadnie rzęsisty deszcz. Impregnacja zajmie Ci niewiele czasu a efekt będzie genialny. Dodatkowym plusem jest to, że jest on bardzo trwały, więc nie musisz się martwić o jego częstym zakupie!

Sam widzisz, że właściwa pielęgnacja skórzanej bądź tekstylnej odzieży motocyklowej pozwala zachować na długi czas jej właściwości ochronne oraz idealny wygląd. Czyszczenie powinno odbywać się według zaleceń producenta oraz z zastosowaniem przeznaczonych w tym celu środków tak, aby nie uszkodzić poszczególnych elementów. W naszym sklepie motocyklowym znajdziesz szeroki asortyment odzieży motocyklowej, która dzięki odpowiedniej impregnacji będzie z Tobą na lata!

>RETURN TO TOP