Każdy, kto jeździ motocyklem powinien zadbać o odpowiedni strój oraz wyposażenie, które zapewni jej pełen komfort oraz bezpieczeństwo podczas jazdy. Poza takimi elementami jak kask, odpowiednie obuwie bardzo istotną sprawą jest też strój na motor. Istnieje kilka możliwości ubioru na motocykl, jedną z nich jest zakup kombinezonu motocyklowego. Wybór odpowiedniego kombinezonu jest niezwykle ważny, ponieważ spełnia on wiele ról.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego kombinezon jest tak ważny?

  2. Podział skórzanych kombinezonów motocyklowych

  3. Jak dobrać kombinezon motocyklowy?

  4. Dlaczego motocykliści częściej wybierają czerń?

  5. Jakie są zalety jasnej odzieży motocyklowej?

Dlaczego kombinezon jest tak ważny?

Dlaczego kombinezon jest tak ważny?

Kombinezon motocyklowy to nie tylko jedynie element ubioru, który zakładamy z miłości do naszych jednośladów. Jest on przede wszystkim ochroną, dzięki której możemy cieszyć się komfortem podczas jazdy oraz pełnią bezpieczeństwa. Strój motocyklowy chroni nas przed wiatrem, niskimi temperaturami czy wilgocią. Jest on przede wszystkim ochroną dla ciała przed obrażeniami do których może dojść podczas upadku motocyklisty. Dzięki temu, że dobrze dobierzesz swój kombinezon na motor możesz uniknąć skaleczeń, złamań kości czy otarć skóry. Kombinezon na motocykl posiada liczne wzmocnienia, przez co świetnie amortyzuje siłę upadku oraz tarcie. Na rynku dostępne są kombinezony motocyklowe wykonane ze skóry naturalnej oraz tekstylne. Strój motocyklowy wykonany z tkaniny nieco lepiej chronią przez niską temperaturą, natomiast są mniej odporne na uszkodzenia. Większość motocyklistów jak i profesjonalistów biorących udział w wyścigach wybiera jednak kombinezony skórzane.

Podział skórzanych kombinezonów motocyklowych

Kombinezon skórzany jednoczęściowy

Kombinezon skórzany jednoczęściowy

Jest on wybierany o wiele częściej niż kombinezon dwuczęściowy głównie ze względu bezpieczeństwa podczas jazdy na torze. Kiedy kierowca jest ubrany w kombinezon motocyklowy jednoczęściowy nie ma możliwości, że podczas upadku skóra, z której wykonany jest strój ulegnie zniszczeniu. Dzięki temu nasze ciało nie jest narażone na zranienie. Jeżeli jesteś kierowcą poruszającym się tylko i wyłącznie po torze to koniecznie postaw na to rozwiązanie. Odzież przeznaczona do tego stylu jazdy posiada liczne dziurki, które mają za zadanie wentylować Twoje ciało. Bardzo dobrym wyborem jest kombinezon Dainese, który wykonany jest ze skóry kangura. Kombinezony Dainese wyposażone są w poduszkę powietrzną, która osłania barki, obojczyki, żebra oraz plecy przez co zapewnia niesamowity komfort jak i wysoki poziom ochrony. Dainese kombinezony to świetny wybór i gwarancja bezpieczeństwa!

Kombinezon skórzany dwuczęściowy

Ten rodzaj stroju motocyklowego sprawdzi się osobom poruszającym się po ulicach. Jest on stworzony dla osób ceniących sobie wygodę oraz komfort a w razie postoju bez problemu mogą ściągnąć z siebie skórzaną kurtkę motocyklową. Kombinezon dwuczęściowy Dainese przeznaczony jest do jazdy w całości – w samej kurtce nie można się poruszać, ponieważ jest ona bardzo krótka i jest to bardzo niebezpieczne. Dwuczęściowe kombinezony spinają się tylko ze spodniami bądź kurtką z kompletu. Zamek spinający kurtkę ze spodniami jest umieszczony powyżej linii bioder, dzięki temu nie jest narażony na uszkodzenie podczas wypadku. Dla osób, które nie chcą stawiać na kombinezon dwuczęściowy mogą indywidualnie dobrać skórzaną kurtkę jak i skórzane spodnie. Kurtki skórzane sprzedawane osobno są dłuższe, ale w porównaniu z kombinezonem dwuczęściowym mają krótsze i słabsze zamki. Kupując strój osobno kurtkę motocyklową można spiąć z dowolnymi spodniami Dainese.

Jak dobrać kombinezon motocyklowy?

Niezależnie czy zdecydujesz się na zakup kombinezonu jednoczęściowego czy dwuczęściowego, strój motocyklowy męski powinien mieć odpowiedni rozmiar. Strój na motor meski który będzie zbyt luźny nie jest w stanie zapewnić Ci ochrony w razie upadku. Skórzany kombinezon na początku musi być bardzo mocno dopasowany, ponieważ skóra w kombinezonach, kurtkach czy spodniach skórzanych dostosowuje się do właściciela i rozciąga podczas użytkowania. Po dopasowaniu kombinezonu będzie leżeć tak jak trzeba oraz utrzymywał ochraniacze na swoich miejscach. Musisz zmierzyć kilka krojów tak, abyś mógł zdecydować się na konkretny kombinezon motocyklowy meski. Długość rękawów nie może być zbyt krótka, ponieważ gdy będą krótsze rękawice Dainese nie będą w stanie zakryć powierzchni ciała, która wystaje. Również bardzo istotne dobranie odpowiedniej długości nogawek tak, aby buty Dainese mogły zapewnić Ci pełne bezpieczeństwo. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedniego kompletu możesz samodzielnie znaleźć kurtka Dainese i spodnie Dainese oraz stworzyć coś idealnego pod swój gust. Jesteśmy jednak pewni, że kombinezon motocyklowy Dainese wpadnie w oko większości osób.

Dlaczego motocykliści częściej wybierają czerń?

Dlaczego motocykliści częściej wybierają czerń?

Czarna skóra na kombinezonie motocyklowym ma przede wszystkim przeznaczenie praktyczne – motocyklista, który będzie umazany olejem czy smarem nawet gdy dotknie swojego stroju motocyklowego to brud na ciemniejszych kolorach nie będzie tak widoczny jak na jasnych. Drugim powodem jest tradycja – większość motocyklistów sięga od wielu lat po kurki skórzane w ciemnych odcieniach. Utarło się, że wizerunek motocyklisty w czerni jest atrakcyjny. W dzisiejszych czasach producenci odzieży motocyklowej chętniej wzbogacają kolorystykę ubrań na dodatkowe kolory.

Jakie są zalety jasnej odzieży motocyklowej?

Jakie są zalety jasnej odzieży motocyklowej?

Głównymi zaletami jasnej odzieży motocyklowej jest z pewnością:

  1. Większa widoczność

Motocyklista ubrany w czarną kurtkę, czarny kask i na czarnym motocyklu mimo tego, że wygląda atrakcyjnie jest niemal niewidoczny na drodze. Jeżeli posiadasz kombinezon motocyklowy w ciemnym kolorze warto ubrać odblaskowe szelki lub kamizelkę.

  1. Większy komfort termiczny latem

Ciemna odzież będzie grzać się bardziej niż jasna, ponieważ pochłania światło. Latem stojąc np. na światłach motocyklista ubrany w jasny kombinezon lub w kurtkę jest mniej narażony na atak słońca. Podczas jazdy motocyklista jest już chłodzony poprzez podmuchy wiatru, natomiast nadal czarna powierzchnia przyciąga promienie, które mimo wszystko czuć bardziej, niż w przypadku jasnej. Jeżeli chcesz, aby Twój strój motocyklowy nie nagrzewał się tak szybko to powinieneś zdecydować się na jasny odcień stroju.

Jakie są zalety jasnej odzieży motocyklowej?

Jasna odzież motocyklowa posiada również swoje minusy – jednym z największych jest bardziej zauważalnie brudzenie się odzieży. Brud, błoto, owady, smar czy pył to wszystko sprawia, że biała kurtka motocyklowa nie pozostanie czysta na długi czas. Deszcz również może sprawić, że na Twojej jasnej odzieży pojawią się zacieki. O ile z ciemnej powierzchni tego typu zabrudzenia nie są tak mocno widoczne i można je łatwo usunąć to z jasną trzeba się nieco bardziej napracować. Dlatego podczas wybierania swojego idealnego kombinezonu na motocykl trzeba wziąć wszystkie za i przeciw.

Powiązane produkty

>RETURN TO TOP